czwartek, 23 stycznia 2014

"Basia łap kolory" gra planszowa- recenzja


Basia łap kolory!

Co zawiera:

12 kart Basi (10 podstawowe i 2 do wersji rozszerzonej)
50 obrazków

40 żetonów postaci ( gra dla 2 do 4 graczy)
Czas gry:
Ok 15min

O co chodzi?
Potasowane obrazki układamy w stosie, następnie rozkładamy 16 z nich tak, aby powstał kwadrat 4 na  4! Obrazki należy ułożyć kolorową stroną do dołu. Każdy gracz bierze zestaw 10 żetonów wybranej postaci i układa przed sobą a potasowane karty Basi układa się w stos znakiem zapytania do góry. Gra trwa 10 rund, czyli tyle, co kart Basi. Najstarszy gracz odkrywa pierwszą kartę i w tym momencie wszyscy gracze biorą po 2 żetonu tego samego koloru, co piłka trzymana przez Basie na karcie np., jeśli Basia trzyma piłkę zieloną, należy zabrać 2 zielone żetony  i jak najszybciej położyć na obrazkach leżących na stole. Gracz musi pamiętać, aby umieścić żeton odpowiednio do koloru, czyli zielony np. na choince a czerwony na sercu. Na każdym obrazku umiesić można tylko jeden żeton. Po zakończonej rundzie następuję sprawdzenie i jeśli żeton został położony prawidłowo należy zabrać obrazek. Celem gry jest zdobycie jak najwięcej obrazków! Jeśli żeton leży na niewłaściwym kolorze, obrazek obracamy kolorową stroną do dołu. Puste miejsca uzupełnia się pozostałymi obrazkami ze stosu.

Moja opinia:
Przygotowanie do gry zajęło mi dosłownie chwile a zasady okazały się bardzo proste. Wyjaśnienie ich pozostałym graczom nie sprawiło mi kłopotu i nawet najmłodsi po jednej demonstracji szybko załapali, o co chodzi. Bardzo spodobało mi się to, ze dzieci bez większego trudu wdrożyli się do gry i to oni mieli największą frajdę. Nie ukrywam, że dla starszych ta gra nie stanowi żadnego wyzwania . Grając z radością obserwowałam jak gra pobudza wyobraźnie oraz zmusza do myślenia. Dzieciaki intensywnie myślały nad kolorami białych obrazków, jednocześnie musiały wykazać się zręcznością, co wielokrotnie powodowało wybuchy śmiechu jak i oburzenia.

Z całą pewnością grę polecam, jest wykonana z solidnej tektury, którą trudno uszkodzić. Gra sprawia wiele radości jednocześnie posiada sporą dawkę edukacji oraz kreatywności. Gra jest idealna dla dzieci w wieku 5+, choć wydaje mi się, że młodsi też sobie z nią poradzą, szybka rozgrywa, lecz bardzo intensywna na pewno nie znudzi nawet najbardziej wymagającego szkraba.

Miłą niespodzianką jest fakt, że grę można znaleźć w wersji limitowanej, czyli z 2 książkami z serii o Basi. Jest to cykl przygód o Basi, które poszerzają wiedzę dziecka, pomagają zrozumieć otaczający je świat oraz pokazują jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Książki są interesujące a do tego wydane w twardej oprawie.

8/10
Dziękuję !!!
 

1 komentarz:

  1. Ciekawie opisałaś tę grę :)
    Założyłam wreszcie bloga więc serdecznie Cię zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń