niedziela, 19 czerwca 2016

"Ponad wszystko" Nicola Yoon- recenzjaMadeline od dziecka cierpi na bardzo rzadką chorobę, SCID. Krótko mówiąc, to alergia na cały świat. Siedemnaście lat spędziła zamknięta w domu. Kiedy do sąsiedniego budynku wprowadza się nowa rodzina, dziewczyna zwraca uwagę na Olly’ego. Delikatna przyjaźń, która rozkwitła między tą dwójką, jest niezwykle ważna dla Madeline, ale stanowi również dla niej śmiertelne zagrożenie. 


Osiemnastoletnia dziewczyna, która nigdy nie zetknęła się z zewnętrznym światem jest niedoświadczona i łagodna. Nigdy nie zaznała bezwzględności i okrucieństwa innych ludzi, dlatego początkowo wydaję się dziecinna, lecz z biegiem akcji zbiera doświadczenia i po jej zachowaniu widać, że zaczyna dorastać i nie jest już tak uległa jak na początku. 


W książce występuję kilku bohaterów. Maddy, jej mam i opiekunka oraz Olly. Co prawda poznajemy rodzinę chłopaka, ale tylko z obserwacji Madeline oraz relacji Olly’ego. Jego życie również nie jest usłane różami i stanowi odrębny wątek wymagający zastanowienia. Bohaterka choruje na rzadką chorobę, sama nie mam wiedzy na jej temat, lecz nie zgłębiałam tego tematu, by nie doszukiwać się różnic. Uważam to za bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że książka potoczyła się w dość nieoczekiwanym kierunku.


Jest to książka młodzieżowa, lecz napisana w bardzo dobrym stylu. Czyta się zadziwiająco lekko i niestety szybko.  Jest to lektura na kilka godzin, ale za to cudownych. Należy zwrócić uwagę na ilustrację, które są częstym gościem w tej książce. Autorem rysunków jest mąż autorki, również pisarz, a do tego grafolog. Są komiczne i proste, jednak wyrażają więcej niż słowa. Książka oryginalna i zaskakująca.


„Ponad wszystko” to świetna lektura dla młodego człowieka. Jej sens się zmienia z biegiem akcji, a liczne nawiązania do innych utworów dodatkowo akcentują finalne meritum utworu. Podoba mi się styl autorki i z pewnością sięgnę po jej kolejną książkę.

4+/6
Dziękuję!
Książka dostępna TU!

8 komentarzy:

 1. Strasznie ciekawi mnie ta książka. A do tego ta okładka, cudowna! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość ciekawa i osobliwa książka, może uda mi się przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemnie mi się ją czytało, ale nie było to nic nadzwyczajnego. Spodziewałam się czegoś lepszego.
  Pozdrawiam :)
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka doskonale trafi w mój gust czytelniczy.
  Pozdrawiam :*
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała, zapierająca dech w piersiach, inspirująca i dająca do myślenia. Książka po prostu znakomita! ;)
  Pomimo, iż nastoletnie lata mam już za sobą, uważam, że Ponad wszystko to bardzo wartościowa lektura i polecam ją każdemu.
  Pozdrawiam,
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z lepszych młodzieżówek jakie miałam okazję czytać, gorąco polecam każdemu! ♥

  http://niepoprawnarecenzentka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń