poniedziałek, 27 maja 2019

"Ile ważą chmury? Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi" David Calle - RecenzjaDavid Calle prowadzi prywatną akademię matematyki i fizyki. W 2017 został finalistą prestiżowego konkursu Global Tracher. Jego kanał na YouTubie ma ponad 1,3 miliona subskrypcji. O zagadnieniach naukowych pisze w sposób dowcipny i bardzo przystępny, więc cieszy się dużą popularnością.
„Ile ważą chmury” to zbiór 40 krótkich rozdziałów. W każdym z nich autor stara się odpowiedzieć na proste pytani i tylko pozornie może wydawać się, że są to zagadnienia absurdalne, takie, na które nie można znaleźć odpowiedzi.
Z tej książki dowiecie się między innymi, dlaczego lepiej mieszkać na parterze niż na czwartym piętrze. Ten rozdział jest pierwszy i chyba najbardziej mi się spodobał, a to dlatego, że paradoks bliźniąt jest fascynujący. Na przykładzie owych bliźniąt pokazuje, że czas jest pojęciem względnym. Jeden z braci jest kosmonautą i poleciał w kosmos, a drugi czka na niego na ziemi. Mija dziesięć lat i kiedy podróżnik wraca, okazuję się, że jest młodszy o cztery lata, a dla niego lot trwał tylko sześć lat. Oczywiście podaję uzasadnienie naukowe i sięga po dane i ta historia jest niezwykle ciekawa.
Nie wszystkie zagadnienia czytałam z równym zainteresowaniem, bo niektóre pytania nie trafiły w moje zainteresowania, oraz część jest bardziej naukowa niż inna. Chodzi mi o to, że autor starając się wytłumaczyć czytelnikowi odpowiedź, skupia się na fizycznym aspekcie danego zagadnienia. Na szczęście są to sporadyczne momenty. Cała książka jest bardzo przyjemna w odbiorze, bo autor się stara nie „zmęczyć” czytelnika naukowym bełkotem i używa słów zrozumiałych i cierpliwie ujawnia tajemnice drzemiące w otaczającym nas świecie.
Każdy z rozdziałów jest wzbogacony o kilka dodatków. „Sztuczki dla belfrów” – tak jak sama nazwa wskazuje, są to przykłady eksperymentów, które mogą przydać się w szkole. Są również „ciekawostki naukowe” oraz „bohaterowie bez peleryn” – to krótkie opowieści o ludziach, którzy pokazują, że niemożliwe jednak jest możliwe, a prawa fizyki można nagiąć. To jeszcze nie wszystko! Ubawiłam się czytając odpowiedzi na pytania, które autor zadał swoim fanom na Facebooku i Twitterze. Są bardzo dowcipne i można się uśmiać.
David Cale często odnosi się do pop kultury i znanych filmów, a to zderzenie nauki z życiem codziennym, jest nie tylko ciekawe, ale i bardziej przystępne. W tej książce jest dużo o świetle, czasie, grawitacji i kosmosie. Jest to zbiór naukowych zagadnień w odniesieniu do współczesnego świata, a przykłady z życia wzięte sprawiają, że nauka staję się o wiele prostsza.

„Ile ważą chmury” to wartościowa i rozwojowa książka dla każdego, kto interesuję się otaczającym nas światem i wszystkim, co niewyjaśnione. 
Polecam 7/10

2 komentarze:

  1. Widzę, że ksiązka może być naprawdę dobrym prezentem na Dzień Dziecka. Sama się zastanawiam, czy nie kupić jej dla swojej chrześnicy ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy ile ma lat ;) myślę, że tak dla 13+ Ciekawa i w szkole też może się przydać :)

      Usuń