czwartek, 2 czerwca 2016

„Reminiscencje” Agata Marzec- recenzja [przedpremierowa]„Reminiscencje” Agaty Marzec to książka wyjątkowa i warta uwagi. Jest to zbiór opowiadań, których bohaterką jest Zofia, lecz to nie ona króluję w tej książce. Kobieta przybliża nam losy swoich sąsiadów, mieszkańców kamienicy i ukazuję słodko-gorzka prawdę o życiu. 


Zofia straciła pracę polonistki i musi uporać się z życiem i znaleźć nowy cel, który nadałby sens jej egzystencji. Narrator trzecioosobowy idealnie się tu sprawdziła, tym bardziej, że książka ta opowiada losy kilku bohaterów. Każdy z nich ma jakiś związek z Zofią, zetknęła się z nimi w przeszłości, czy też są jej sąsiadami. 


Lektura podzielona jest na rozdziały, które zatytułowane są imionami bohaterów, o których rozprawiają. Jest to krótka książka, niespełna sto stron i mogłoby się wydawać, że dwanaście rozdziałów to dużo i uczynią z tej lektury pobieżną opowiastkę. Nic bardziej mylnego. Każda część opowiada o jednym zdarzeniu, które w znaczącym stopniu wpłynęło zarówno na Zofie jak i bohatera danego epizodu. 


Należy zwrócić ogromną uwagę na język, którym operuję autorka. Dopieszczony w każdym calu, obrazowo przedstawia emocje i historie bohaterów „Reminiscencji”. Informacja, iż Pani Agata Marzec jest polonistką, kompletnie mnie nie zaskoczyła, ponieważ taka umiejętność posługiwania się doskonałą i piękną polszczyzną, wymaga wiedzy i lat praktyki.


„Reminiscencje” to emocjonalna podróż wśród wspomnień, chwilami smutna i wstrząsająca, lecz prawdziwa do bólu. Każdy czyn w naszym życiu ponosi za sobą konsekwencje i należy je z godnością udźwignąć. Myślę, że każdy tę książkę odbierze inaczej. Jednak jednego jestem pewna, jest to refleksyjny zapalnik, który skłania do przemyśleń i zastanowienia nad życiem. Należy przeczytać, zrozumieć i poddać własne życie ocenie, by wyciągnąć odpowiednie konkluzję, a nużenie się w melancholii nie jest rozwiązaniem, tylko ucieczką. Być odważnym i chwytać życie garściami, właśnie to zrozumiałam poznając gorzką historię Zofii. Pamiętliwa lektura!


Polecam ! 4/6

Dziękuję!
Fanpage wydawnictwa TU!

3 komentarze:

  1. Jestem ciekawa tego języka, o którym piszesz. To może być interesująca lektura.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojj jestem ciekawa tej książki i w dodatku piękna okładka ♥

    OdpowiedzUsuń