czwartek, 9 lutego 2017

"Ukryta Wyrocznia" Rick Riordan - recenzja

Rick Riordan jest znanym i docenianym pisarzem. Seria o Percym Jacksonie zdobyła miliony fanów, dlatego postanowiłam zasmakować twórczości pisarza. Książkę otrzymałam w boxie od księgarni internetowej Bokinabo, która owe boxy przygotowuję dla każdego czytelnika indywidualnie. Po określeniu swoich preferencji, miłą niespodzianką było, że pomysł na spersonalizowane boxy się sprawdził, bo szczerze ucieszyłam się z przesyłki.

„Ukryta wyrocznia” to pierwszy tom nowego cyklu zatytułowanego „Apollo i Boskie Próby”, który nadal nawiązuję do serii o Percym. Pierwszej serii nie czytała, jednak zadziwiająco szybko odnalazłam się w nowym środowisku. Apollo już nie jest bogiem, a zwykłym nastolatkiem, który musi odpokutować swoje winy, by ponownie stać się nieśmiertelnym. Dziwnym zrządzeniem losu spotyka młodziutką, lecz niezwykle uzdolnioną Meg, która staje się jego panią. Razem wyruszają do Obozu Herosów, lecz szybko okazuję się, że schronienie, na które liczyli nie jest możliwe, bo były bóg ma zbyt wielu wrogów i muszą sporo się napracować, by ujść z życiem. 


Bohaterowie są po prostu cudowni. Zapatrzony w siebie Apollo jest jedyny w sowim rodzaju i wcale nie przesadzam. Jego arogancja nie zna granic. Sam siebie nie postrzega jako egocentryka, ale jest w nim w każdym calu. Choć muszę przyznać mu kilka plusów, bo sytuacja, w której się znalazł nie należy do najłatwiejszych i silnie na niego oddziałuję.  Apollo się zmienia i to jest najpiękniejsze. Szybko obdarzyłam go sympatią i to głównie przez sarkazm, którym nieustannie się posłuję. Meg również jest ważną postacią i pomimo swojego młodego wieku,  jest potężna i niejednokrotnie Was zaskoczy.

Akcja to kolejny plus powieści. Szybka i nieprzewidywalna, a do tego pełna walki i zabawnych dialogów. Dałam się porwać magicznemu klimatowi i wiedziona ciekawością z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów.  Autor niezwykle wprawnie posługuję się mitologią i bezproblemowo przekazuję wiedzę czytelnikowi. Powieść czyta się szybko i nie wymaga wielkiego skupienia, bo Rick Riordan bardzo plastycznie przedstawia przygody Apolla i naprawdę trudno oderwać się od lektury. Książa jest napisana prostym językiem, a mimo to na końcu znajdziecie słowniczek, który przede wszystkim opisuję postacie z mitologii, a takowych bohaterów jest pełno w tej powieści.


„Ukryta wyrocznia” to naładowana akcją powieść, która zabiera czytelnika w niepowtarzalną podróż. Dobra zabawa, nieprzeciętne postaci i odpowiednia dawka humoru, nie pozwoli oderwać się od lektury. Polecam 5-/6Książkę znajdziecie TU!

Dziękuję! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz