wtorek, 14 października 2014

"Pegaz. Ogień życia" Kate O'Hearn


Olimp został zaatakowany i zniszczony. Tylko kilku udało się uciec, Pegazowi, Dianie oraz złodziejaszkowi Pelenowi, który skradł cenną uzdę i przypieczętował ostateczną zagładę mitycznego świata. Wydarzenia te wywołały potężną burze nad Nowym Jorkiem i zmieniły spokojne życie Emily. Na dachu wieżowca, w którym mieszka dziewczyna ląduję Pegaz, jest ranny, poturbowany i potrzebuję pomocy. Emily prosi szkolnego rozrabiakę Joela o pomoc w opiece nad skrzydlatym koniem. Niespodziewanie atakują ich Niradzi i muszą uciekać, międzyczasie zwracają na siebie uwagę ludzi i w pogoń za bohaterami rusza  CRU(Centralny Resort Ultrabadawczy). Żeby tego jeszcze było mało muszą znaleźć Ogień życia by ocalić świat ludzi a Olimp mógł się odrodzić.

W książce są opisane wydarzenia dotyczące ucieczki Pelena z Olimpu i jego schwytania przez CRU oraz Emili. Ta dwójka przez większość książki się nie zna i miło było poznawać ich przygody. Ważnym bohaterem jest Joel. Z pozoru nicpoń i lewus jednak szybko wychodzi na jaw, że ma wielkie problemy. Jego historia jest wzruszająca i można go bardzo łatwo polubić. Emili odgrywa ważną rolę. Jest miłą i sympatyczną trzynastoletnią dziewczyna, jednak brakowało mi w niej pazura, choć ostatecznie wykazała się ogromną odwagą, która zaimponuje niejednemu czytelnikowi. Pozytywne wrażenie zrobił na mnie Pelen. Na początku wzięłam go za egoistę i tchórza. W trakcie toczących się wydarzeń chłopak a właściwie Bug zmienia się, co niezwykle mnie ucieszyło.

Fakt, że bohaterowie są ścigani, nakręca akcje i nieustannie coś się dzieję. Motyw mitologiczny bardzo mi się podobał, jednak w wielu kwestiach miałam wrażenie naciągania faktów. W lekturze jest sporo walki, jest ona pozbawiona krwawych i drastycznych szczegółów a mimo to sceny są widowiskowe. Całość jest opisana prostym, młodzieżowym językiem, odpowiednim do docelowej grupy odbiorców, starszym czytelnikom może on się wydać infantylny.

„Pegaz. Ogień życia” to idealna książka dla dzieci i młodzieży, ale jestem pewna, że i starszym się ona spodoba. Jest to powieść pełna akcji i ciekawych, odważnych bohaterów, którzy zmieniają się na naszych oczach . Dzięki tej książce można przeżyć wspaniałą przygodę w mitycznej krainie i odbyć niejedną podniebną podróż na Pegazie, o którym prawie każdy marzył w dzieciństwie. Teraz marzenia mogą się spełnić. Polecam

4+/6
Dziękuję!!!
 

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Tak, moja jeszcze malutka, ale Pegaz poczeka na nią na półce. :)

   Usuń
 2. przeczytałem pierwsze 3 części i nie mogę się doczekać na wydanie kolejnych

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na 3 tomie , na półce czekają na mnie kolejne części 😁 , które z chęcią przeczytam

  OdpowiedzUsuń