poniedziałek, 4 marca 2019

"Prawda o kłamstwach" Tracy Darnton - RECENZJA [PRZEDPREMIEROWA]


Jess Wilson ma wybitną pamięć autobiograficzną – hipermnezja. Pamięta każdy moment swojego życia. Jej zdolności ściągają na nią kłopoty. Bardzo ambitna Pani Doktor oraz jej pomocnicy, wykorzystują dziewczynę i prowadzą nieetyczne badania. Jess ucieka i zaszywa się w szkole na odludziu, jednak śmierć jej współlokatorki oraz dziwne wiadomości, utwierdzają dziewczynę w przekonaniu, że przeszłość o niej nie zapomniała i grozi jej niebezpieczeństwo.
Główna bohaterka jest złożoną postacią o rozchwianych emocjach. Chwilami oziębła i bezwzględna, ale widać, że wiele przeszła i wraz z rozwojem akcji oraz poznając szczegóły z jej życia, można zrozumieć jej zachowanie i brak zaufania. W książce nie ma szczególnie dużo postaci, a jednak każdy potrafi zaciekawić. Tajemniczy nauczyciel i jego lekcje są niezwykle interesujące i skłaniają do refleksji nad własnym życiem, a w szczególności nad pamięcią, którą zamiast rozwijać, to wyręczamy na każdym możliwym kroku. Hanna zginęła w dziwnych okolicznościach, a jej śmierć odbiła piętno na całej szkole. Wszyscy uczniowie, nauczycieli i Jess przeżywają jej stratę. Tak naprawdę dziewczyna już nie żyje, a jednak jej osoba przewija się przez całą powieść.
Wątek miłosny nie jest nachalny, a wręcz przeciwnie. Wielki plus dla autorki, ponieważ poświęciła Jess i Danowi całkiem sporo uwagi, a przy tym nie zaniedbała innych spraw. Nie jest to ckliwy związek pełen całusów i romantycznych wyznań. Został on przedstawiony bardzo realnie, a relacja między bohaterami rozwija się na oczach czytelnika.
Największą zaletą jest tajemnica, którą nie jest łatwo rozwiązać. Z jednej strony mamy Program i doktor Coleman, która szuka Jess, co samo w sobie jest emocjonujące, ale też mamy sekrety skrywane przez innych bohaterów. Kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji szczerze mnie zaskoczyło, a napięcie trzyma do ostatniej strony.

„Prawda o kłamstwach” to nie jest książka tylko dla młodzieży. Świetnie napisana i trzymająca w napięciu powieść. Bohaterowie intrygują, a ich tajemnice spędzają sen z powiek. Jess to postać o złożonej osobowości i dopiero na końcu książki, można w pełni ją zrozumieć. Książka głównie skierowana do młodzieży, jednak ja uważam, że zarówno wiek jak i płeć nie odgrywają tu znaczenia. Jeśli lubicie ciekawe, niebanalne i pełne tajemnic historie, to jak najbardziej jest to książka dla Was! 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz