niedziela, 3 lutego 2013

Niezgodna - Veronica Roth RECENZJA

Opis na stronie wydawnictwa niezwykle mnie zaintrygował. Gdy ujrzałam tę propozycję na półce w mojej ulubionej księgarni od razu ją kupiłam. Była to moja najlepsza decyzja w mojej czytelniczej karierze.
W świecie, w którym każdy należy do jednej z pięciu frakcji nie żyje się łatwo. Beatrice wie o tym najlepiej. Wiek szesnastu lat jest przełomowy. Każdy przechodzi test przynależności, aby wybrać grupę, do której należy. (Altruizm- bezinteresowność, Nieustraszoność; odwaga, Erudycja- inteligencja. Prawość- uczciwość, Serdeczność- życzliwość) bohaterka przechodzi próbę, ale wyniki są niejednoznaczne. Może wybrać kilka frakcji, co oznacza, że jest Niezgodna, ale musi trzymać to w tajemnicy. Ludzie niezgodni są eliminowani. Podczas krwawej ceremonii szokuje wszystkich swoim wyborem, z bezinteresownej Altruistki staje się Nieustraszonym. Również jej brat, którego uważała za idealnego przedstawiciela swojej frakcji wyłamuję się.
Bohaterka opuszcza rodzinę i w nowym miejscu przechodzi niezwykle brutalne szkolenie. Tylko najlepsi dotrą do końca. Tris, bo tak teraz ją nazywają poznaje Cztery instruktora, który pomaga jej w szkoleniu. Odnajduje w nim nie tylko wsparcie, ale również wiernego przyjaciela. Jest lojalny i szczery. Bohaterowie są barwni i wyraziści. Pozostają w pamięci. Cztery zwala z nóg i jest moją ulubiona postacią. Akcja toczy się w zawrotnym tępię, nie ma chwili wytchnienia, dzięki czemu nie było momentu, w której znudziłabym się książki a wręcz zagłębiałam się w nią jeszcze bardziej. Opisy są szczegółowe, ale nie nużące. Treningi niezwykle krwawe i brutalne. Dla młodszych czytelników sceny walk mogą być za ostre i drastyczne, dlatego uważam, iż książka jest skierowana dola osób powyżej czternastu lat. Narracja jest pierwszoosobowa, co pozwala na wczucie się w rolę Tris. Z tej perspektywy świetnie poznajemy jej uczucia i myśli. Po przeczytaniu książki nasuwało mi się tylko jedno stwierdzenie
: O Boże, to najlepsza książka, jaką czytałam; W Niezgodnej mamy możliwość oglądana przemiany bohaterki, z małej dziewczynki staje się dojrzałą i pewną siebie kobietom, która walczy o ludzi, których kocha. Jako, że jestem fanką romansu z uciechą odkrywałam jak rozwijają się losy Tris i Cztery. Wątek miłosny nie przytłacza całej fabuły. Z pewnością miłośników romantycznych historii ucieszy fakt, że w książce są gorące sceny!!!
Pochłonęłam książkę w jeden dzień (to jedyny minus- za szybko się ją czyta) i już zabieram się do ponownego czytania. Od bardzo dawna nie znalazłam tak dobrej i pochłaniającej pozycji. Niezgodna jest porównywalna do Igrzysk śmierci chociaż mi bardziej się spodobała. Każdy znajdzie w niej to, co lubi, miłość, przygodę i akcję. Polecam gorąco i szczerze. Nie zawiedziecie się!!! Jest to z pewnością najlepsza książka ostatnich lat. Zakochałam się w dystopijnym świecie wykreowanym przez autorkę. I dziękuje pani Roth za tak cudowne doznania i emocje, które mną targały od pierwszej strony Niezgodnej.

5 komentarzy:

 1. Też uwielbiam tą książkę. Zdecydowanie moja ulubiona. Nigdy po czytaniu tak długo o innych nie myślę. No i Cztery <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, cztery ma swój urok. Nie mogę się doczekać 3 części.

   Usuń
 2. dużo już słyszałam o niej:)
  i chyba wreszcie na nią się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce łatwo się zakochać! Więc szukaj i czytaj.

   Usuń
 3. Hej stwierdziłam ze nie wiem co mam już czytać i trafiłam na twojego bloga i zaczynam od początku czytać twoje recenzje :-D uważam podobnie ze ta książka jest super szybko i przyjemnie się ją czyta :-D chce znaleźć drugą część bo nie mogę się doczekać co dalej się stanie :-D pierwsza recenzja za mną niedługo zabiorę się za następne

  OdpowiedzUsuń