poniedziałek, 4 czerwca 2018

"Ostatni Namsara" Kristen Ciccarelli - recenzja


Stare opowieści miały w sobie moc, która zwabiała smoki pragnące poznać historię i zyskać jeszcze większą siłę. Kiedyś ludzie i smoki stanowili jedność, lecz później pojawiły się kłamstwa i zdrada, co bezpowrotnie zmieniło oblicze królestwa. Smoczy Król zakazał Pradawnych Opowieści, jednak Asha-Iskari poluje na smoki, i kiedy staję w obliczu piekielnie trudnego zadania, ulega pragnieniu i opowiada opowieść. W tej książce nic nie jest takie, jakie się wydaję, a zło czyha w najmniej spodziewanym miejscu. Tylko Pradawny posiada wiedzę zdolną ocalić królestwo, jednak to od Iskari zależy, czy zaufa komuś, komu nie powinna.

Asha nie należy do bohaterek, które lubi się od pierwszej strony. Początkowo byłam przerażona jej obojętnością i bezwzględnością. Zarzynała smoki bez mrugnięcia okiem, a na domiar złego, niewolnicy byli jej całkowicie obojętni. Owszem, nie była okrutna, lecz sporo czasu minęło, nim zaczęła kierować się sumieniem. Wychowanie z pewnością odbiło się na jej charakterze, niemniej jednak z ulgą przyjęłam zmiany, które zaczęły w niej zachodzić. Jej brat, początkowo tajemniczy i niepozorny, szybko zyskał moją sympatię, i bardzo się cieszę, że potrafi zaskoczyć. Autorka wykreowała ciekawych bohaterów, którzy potrafią nieźle namieszać.

Jest to powieść o smokach. Pięknych, majestatycznych i niebezpiecznych istotach. Potrafią być bezwzględne, lecz w jakiś dziwny sposób mnie rozczuliły. Ciągłe polowania przyczyniły się do znaczącego spadku liczebności i każde kolejne starcie było bardzo emocjonalne. Smoki to niewątpliwie największy atut tej powieści i to one skłoniły mnie do przeczytana tej książki. Autorka powinna więcej uwagi poświęcić polityce, jednak zakończenie dobrze rokuje na przyszłość i mam nadzieję, że kolejny tom będzie jeszcze bardziej skomplikowany.  

Pradawne Opowieści stanowią najlepszy element tej powieść. Naprawdę szkoda, że było ich tak mało. Wiele wnoszą do tej historii i osnuwają całą powieść magicznym klimatem. Napisane były tak, że od razu nasuwało się skojarzenie z baśnią lub bajką opowiadaną przez bajarza. 


Autorka ma bardzo przyjemny styl i od pierwszej strony wciągnęłam się w tę książkę. Akcja pędzi do przodu i jest usiana spektakularnymi walkami oraz magicznymi spotkaniami. Wątek miłosny, który przybiera na silne pod koniec, bardzo mi się podobał, a intrygi i walka o władze dodały nico niebezpieczeństwa. Jak sami widzicie, każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.
                        
„Ostatni Namsara” może nie jest czymś nowym i wielce oryginalnym, jednak autorka nadrabia stylem i dynamiczną akcją. Magiczna historia, która jest świetnym początkiem serii i z przyjemnością sięgnę po kolejny tom. Smokom naprawdę trudno się oprzeć! Idealna powieść dla młodzieży. 7/10!

Dziękuję!


12 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. I ta okładka jest mega. Mam nadzieje, że szybko wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką. Uwielbiam motyw smoków i na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła zapowiada się ciekawie, myślę że książka będzie fajna na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca recenzja. To może być fajna lektura na wolne pod gruszą :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię taki styl, dorzucam do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powieść z magicznym klimatem, dla mnie super :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i strasznie mi się podobała, też ją polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie tą lekturą, fabuła nieźle się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Smoki i zakazane opowieści, lubię takie historie :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa okładka przyciągająca oko. Bardzo fajna recenzja zachęcająca do przeczytania. Jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny wpis, podoba mi się fabuła tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Пользователю нет смысла подвергать себя опасности, организовывая договор у продавца продукта. Безымянная закупка проходит лишь только в сети даркнет. Какая угодно операция на hydraruzxpnew4af union обеспечивает юзерам надежный уровень анонимности. Множество клиентов догадываются о портале Gidra, однако войти в него очень хитро.

  OdpowiedzUsuń