środa, 21 grudnia 2016

"Wyklęta" Joss Stirling- recenzja


Raven Stone straciła rodziców i nie ma nikogo, kto mógłby się nią zająć. Opuszcza Amerykę, by zamieszkać z dziadkiem, który pracuje w elitarnej angielskiej szkole, gdzie bogate dzieciaki nie pozwalają jej zapomnieć, że to oni są lepsi. Kiedy w szkole pojawia się dwójka nowych uczniów, Raven znajduję w nich sprzymierzeńców, bo w szkole dzieją się dziwne rzeczy, a Kieran Storm obdarzony niezwykłą inteligencją, postanawia odkryć tajemnice skrywające się za murami szkoły i ekskluzywnego kluby. Czy uda im się poznać prawdę i wyjść z tego cało?
Z opisu książka szczególnie się nie wyróżnia, jednak znam twórczość autorki i darze jej książki ogromną sympatią. Elitarne szkoły były miejscem toczących się wydarzeń w wiele powieściach, jednak ta lektura wybija się pozytywnie na tle książek młodzieżowych.
Raven jest sierotą i wiele przeszła w swoim życiu. Nauka w nowej szkole nie jest wyjątkiem, bo i tu spotyka masę nieprzyjemności. Staje się kozłem ofiarnym i wszystkie przewinienia lądują na jej kącie. Dziewczynę łatwo polubić, jej zachowanie nie jest przesadzone, a odwaga i hart ducha godne podziwu. W szkole pojawia się Kieran wraz z przyjacielem. Są to bardzo ważne postacie. Mają swoje motywy i skrupulatnie dążą, by wypełnić zlecone im zadanie. Lubię ich, a Kierana w szczególności.

Akcja jest płynna i bardzo tajemnicza. Pojawiło się kilka spektakularnych starć, które mogą budzić wątpliwość, ale dodają szczyptę niebezpieczeństwa i w napięciu śledziłam poczynania Raven i Kierana. Jest to książka dla młodzieży i już na początku można wyczuć, że romans się pojawi, lecz zapewniam Was, że nie jest on dominujący. W powieści poruszono kilka wątków i to one czynią „Wyklęta” atrakcyjną. Problem z przemocą w szkole, nękanie Raven i czyny, do których zdolni są zamożni uczniowie bulwersują i wywołują ogrom emocji.  Wątek detektywistyczny również jest interesujący, bohaterowie snują domysły, a czytelnik przyłącza się do zabawy i razem z trójką bohaterów dąży do rozwikłania zagadki.

Książkę czyta się zadziwiająco szybko, a lektura sprawia wiele przyjemności. Zaskakująca powieść dla młodzieży i co ciekawe, każdy tom tej serii będzie dotyczył innych bohaterów, choć pewnie o Raven i Kieranie jeszcze usłyszymy. Niecierpliwie czekam na 2 tom, który niebawem zostanie wydany. 5/6


Dziękuję!!!

2 komentarze:

 1. Nie czytałam poprzednich książek Joss Stirling, mimo że byłam nimi troszkę zaintrygowana. :)
  Muszę przyznać, że "Wyklęta" brzmi jeszcze lepiej niż one, więc rozejrzę się za nią w bibliotece! Zdecydowanie lubię płynną, dobrze poprowadzoną akcję i dobrze skonstruowane wątki detektywistyczne ;)
  Pozdrawiam cieplutko,
  Ola aka Zaczytana Iadala

  OdpowiedzUsuń
 2. Boże, daj mi więcej czasu na czytanie, więcej pieniędzy na książki i więcej miejsca na nowe regały :D

  Książka na mojej liście, mam nadzieję że niedługo ją dostanę w swoje ręce :)

  www.myfairybookworld.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń